poniedziałek, 25 stycznia 2021

Pasta Amatriciana. Cucina Romana. Klasyka Włoskiej kuchni.Matriciana z rzymskiego dialektu pochodzi z gminy Amatrice. To typowo chłopski przepis z polowy XVIII wieku. Według mojej włoskiej biblii kulinarnej w Średniowieczu powstało Cacio, zmienione następnie na Cacio e Pepe co dało w XVII wieku Gricia czyli pastę z dodatkiem słynnej słoninki Guanciale. Z grici natomiast powstały dwa kultowe dzisiaj dania: Carbonara i Amatriciana. 
Od 2019 roku Amatriciana tradizionale posiada label europejski STG czyli regionalny gdyż guanciale, na zdjęciu ponizej to policzki wieprza specjalnie wyprodukowane w tym regionie. Moja receptura jest autorstwa Luana Belmondo, której mama zawsze przygotowywała Amatriciane w poniedziałki, czyli w taki dzień jak ten dzisiejszy. 


3 porcje
Przygotowanie 25 minut

300 g spaghetti albo bucatini
120 g guanciale - kupilam u Wlocha, w butiku
400 g pomidorów marzano z puszki ( w sezonie świeżych z 6)
100 g pecorino romano startego
2 lyzki bialego wina
kawałek papryczki ostrej bądź pół łyżeczki w proszku
sol

Makaron gotujemy. 
Guanciale kroimy  i na patelni na silnym ogniu redukujemy aż skwareczki staną się przezroczyste. Pokrywamy je wtedy winem i odparowujemy. Zdejmujemy z patelni. Wlewamy odrobine oliwy z oliwek i dusimy pomidory 10 minut. Po tym czasie dodajemy papryczkę, guanciale. Mieszamy; podajemy z ugotowana pasta obficie posypujemy pecorino Romano! Brak komentarzy:

Prześlij komentarz