czwartek, 25 czerwca 2026

Chłodnik z ogórków - na upały


Prosciutki a pyszny! Ze zwykłych ogórków na surowo z dodatkiem dużej ilości ziół: miętą i kolendrą oraz z czosnkiem i sokiem z cytryny, greckim jogurtem tez. 


3 porcje

2 dlugie ogorki obrane i bez pestek
zabek czosnku
pół pęczka miety
pół peczka kolendry
150 ml mleka
jogurt grecki 150 g
sok z polowy cytryny
sol, pieprz
trochę oliwy na wierzch

Wszystkie składniki miksujemy. Schładzamy minimum 2 godziny. Podajemy z oliwa i z ziołami. 




Pipperade Basków - na upaly


Uwielbiam to proste dania z pogranicza Francji i Hiszpanii. Jak mieszkaliśmy w Bordeaux robiliśmy je częściej teraz trochę rzadziej bo dostęp do podłużnych papryk z kraju Basków nieco utrudniony ale można użyć po prostu papryki. To danie to prostota: mieszanka cebuli, czosnku, papryk i pomidorów solidnie doprawiona Piment d'Espelette czyli pieprzem stamtąd. Podaje się te mieszankę uduszonych warzyw z szynka z Bayonne oraz z jajkami w różnej postaci mogą być typu jajecznica, mogą być sadzone albo tez mollet jak zrobiłam wczoraj parząc je we wrzątku przez 3 minuty. 


4 porcje

2 cebule
2 zabki czosnku
1 kg papryki w różnych kolorach: czerwony i zielony to kolory kraju Basków
1 kg pomidorów
1 lyzka Piment d'Espelette albo innej ostrej papryki
gałązki swiezego tymianku
sol
oliwa z oliwek 

To wszystko siekamy i dusimy. Można obrać pomidory ze skorki można ja zachować - jak kto lubi. Dusimy całość około 30 minut na fuzje patelni pod przykryciem. Podajemy w temperaturze pokojowej bądź na zimno. 


wtorek, 23 czerwca 2026

Salatka: kurczak w miodzie, kasza kuskus, melon i miętą - na upały


Zrobilam o 5-tej nadranem bo musiałam usmażyć kurczaka a ze spać i tak się nie da i wstałam o 4-tej to teraz moja sałatka na obiad chłodzi się w lodowce. 

3 piersi z kurczaka
pol kubka czyli 100 g kaszy kuskus
ćwiartka melon szarentejskiego
peczek mięty
lyzka miodu
sol, pieprz
6 lyzek oliwy
3 łyżki orzeskzow pinii

Kurczaka kroimy w drobna kostkę i doprawiamy sola i pieprzem. Smażymy 2-3 minuty na oliwie. Gdy się zezłości dodajemy łyżkę dobrego miodu i smażymy dalej by smaki przeszły na wolnym ogniu około 5 minut. 
Kaszę pokrywamy wrzątkiem - ta sama ilość kaszy i dokładnie ta sama wrzątku i solimy. Odstawiamy pod przykryciem 5 minut. Rozdzielamy widelcem ziarenka kaszy dodając oliwę - ma być sypka. Dodajemy do niej kurczaka. Następnie drobno pokrojony melon, liście mięty posiekane oraz zgrilowane na suchej patelni orzeszki pinii. Chodzimy minimum 2 godziny w lodowce przed podaniem. 



Cappuccino z buraka, ogórka i pieprzu Basków - na upały


To była nasza wczorajsza kolacja bo z oknem było 43°C. Nic nadzwyczajnego bo to bardzo proste danie ale nie próbowałam wcześniej takiego połączenia i jest pyszne i bardzo orzeźwiające. 
Gotowany burak bardzo drobno pokrojony doprawiam sola, pieprzem Baskowie czyli Piment d'Espelette i odrobina octu balsamicznego z Modeny. Na to daje zmiksowanego ogórka - bez pestek doprawionego również sola i Piment d'Espelette. Na wierzchu lyzeczka ubitej na słono śmietanki. Wszystko polane dobra oliwa z oliwek. Do tego pajda chleba i jest super!




niedziela, 21 czerwca 2026

Fenkul i krewetki - na upały.


Jemy na zimno albo prawie bo jest zbyt gorąco by gotować... także taka nasza kolacja z wczoraj z fenkiem na zimno i na surowo oraz z krewetkami, których podsmazenie zabiera 2 minuty - czyli tyle ile mogę wytrzymać w kuchni! Krewetki sa z czosnkiem, zielona pietruszka i pieprzem Basków. Fenkul tylko zamarynowany w oliwie, soku z cytryny około 2 godzin w lodowce sobie czekał i miekl. Do tego dużo melona i miska malin i liście mięty i taka letnia kolacja! 




sobota, 20 czerwca 2026

Charlotte z malinami

Czyli klasyka letnia na te upały co już do 40°C dochodzą w cieniu a ma być 42°C w poniedziałek... Dobrze, ze mój Antoni wrócił cały szczęśliwy i zdrowy z konkursu w Lille. Więc ma deser na stole, który w każdym sezonie i w każdej postaci uwielbiamy. Tym razem na biszkoptach różowych z Reims. 


Robiłam dziś z polowy porcji na torownice 22 cm średnicy. 

125 g biszkoptów z Reims można tez użyć zwykłych - lepiej by były chrupiące ale mogą tez być na przykład magdalenki wokół ciasta.

200 g malin
200 g twarozku
300 ml kremówki
5 platow żelatyny czyli 10 g
3 lyzki cukru pudru
sok i skorka z cytryny
maliny na wierzch i liście mięty.

200 g malin miksuje. Żelatynę namaczam w zimnej wodzie. Kremówkę ubijam na bita śmietanę. 2 łyżki zmiksowanych malin podgrzewam dodaje do nich odsączoną żelatynę i mieszam chwile aż się rozpuści. Odstawiam. 
Pozostałe zmiksowane maliny łącze z twarogiem, bita śmietaną, cytryna, cukrem. Na koniec wlewam żelatynę. 

Tortownicę wykładam folia spożywcza - spod by łatwiej wyjąć całość. Rant mebluje biszkoptami i do środka wlewam moja masę. Dekoruje wierzch. Schładzam minimum 4 godziny. 



czwartek, 18 czerwca 2026

Tagliatelle z tagliatelle z cukini, szynka Serrano, swieze pomidory


Tak myślałam wczoraj wieczorem co zrobić na kolacje w upał by jak najkrócej gotować ale jednocześnie by było zdrowo, smacznie, kolorowo, letnio jednym słowem. 

I zrobiłam z tego co miałam:
Garsc tagliatelle jakies 120 g zostalo w pudelku
Jedna duża cukinia
pomidor spory
kilka plastrów szynki Serrano co została po kanapkach robionych Antkowi do pociągu
parmezan, bazylia, oliwa to mam zawsze

Cukinie pokroiłam ekonomem na tagliatelle i podsmażyłam na oliwie 2 minuty doprawiając sola. 
Makaron ugotowałam. Pomidor pokroiłam. 
Z bazyli, oliwy i parmezanu zmiskowanych ukręciłam 2 łyżki pesto. 

Wszystko razem wymieszane i pyszne było!