sobota, 7 stycznia 2012

Ciasto Trzech Kroli - krok po kroku// Galettes des rois

Ciasto Trzech Kroli to znana na calym swiecie ciastkarska tradycja. Przygotowalam je i ja wedlug francuskiej wersji z kremem zwanym frangipane. Na zdjeciu:
przygotowana masa migdalowa ma konsystencje gestej smietany i pachnie migdalami i naturalna wanilia.
00014PYBJQ5GW50K.JPG
Masa migdalowa rozsmarowana na ciescie. Pozostawiamy okolo 2 cm wolnego brzegu. Brzeg smarujemy woda by moc dobrze dokleic drugi placek. W masie ukrywamy fève czyli figurke porcelanowa.
00014PY9INSYGGV1.JPG
Gotowe ciasto, posmarowane zoltkiem i nakrojone na powierzchni. Posrodku robimy dziurke okolo 5 mm by uchodzila podczas pieczenia para.

Teraz kilka slow o tym jak je zrobic:

500 g ciasta francuskiego zamowionego w piekarni badz kupionego ale dobrej jakosc, robionego na masle. Ewentualnie mozna zrobic je w domu, Moge podac jak.

Na krem frangipane:

100 g mielonych migdalow

100 g miekkiego masla

100 g cukru

2 jajka

Pol laski wanili

Wszystkie skladniki utrzec na mase. Dodac czarne ziarenka wanili.A oto kilka slow o tej tradycji, ktora byla tez znana w Polsce a zniesiona przez Wladyslawa Gomulke. Czasy komunizmu zubozyly nas kulinarnie dosc znaczaco.


"W Święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia, warto powrócić do staropolskiego zwyczaju, związanego z obchodami święta. Jest nim wypiekanie placka Trzech Króli, niezwykle popularne w Europie i w Ameryce. Według źródła
w dawnej Polsce, w dniu Trzech Króli kończącym okres bożonarodzeniowy, a zaczynającym zapusty czyli czas karnawału, w zamożnych domach szlacheckich i mieszczańskich, zasiadano do uroczystego obiadu. Znajdował się w nim migdał, a jego znalazca otrzymywał tytuł Migdałowego Króla.Ciasto miało formę placka lub rogali, ale wówczas tylko w jednym z nich umieszczano migdał. Monarcha był najważniejszą osobą przez popołudnie i wieczór. Miał on jednak obowiązek zaproszenie uczestników świątecznej biesiady na zabawę karnawałową w swoim domu. Natomiast panny na wydaniu, odnajdując w cieście migdał, traktowały to, jako zapowiedź szybkiego zamążpójścia.

Zwyczaj wypiekania specjalnego placka na Trzech Króli trafił do nas prawdopodobnie z Francji, dzięki Marii Gonzaga de Nevers, będącej żoną króla Władysława IV, a potem króla Jana II Kazimierza. Placek Trzech Króli stanowi od wieków świąteczny wypiek w Belgii, Hiszpanii, Francji, Meksyku, Niemczech czy w Szwajcarii. W Hiszpanii jest to roscón de Reyes, którego receptura pochodzi z przełomu wieków XIV i XV, we Francji i Szwajcarii - galette des Rois, znane od XVI stulecia, a w Stanach Zjednoczonych - king' s cake. Ciasto galette des Rois ma odmiany briochée i frangipane. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i hiszpańsko języcznych krajach południowoamerykańskich na Trzech Króli wypieka się placek rosca de Reyes. Ma on formę wieńca ozdobionego kandyzowanymi owocami, symbolizującymi drogie kamienie, co przypomina królewską koronę. Przed wypieczeniem w cieście roscón de reyes umieszcza się la feve, ale nie tylko w postaci migdała, ale też srebrne i złote monety.

Od 1874 roku w Niemczech zaczęto zastępować migdały figurkami z porcelany saksońskiej. Zgodnie z wielowiekowym obyczajem, ciasto Trzech Króli dzieli się na tyle porcji, ile osób zasiada przy stole i dodatkowo na część przeznaczoną dla nieznajomego biedaka, zwaną też dla Boga. Ten kto znajdzie w swoim kawałku la feve zostaje Królem albo Królową Migdałową i otrzymuje złocistą koronę. Migdałowy Król może wybrać swoją królową lub króla, musi ufundować szampana, wypitego za zdrowie królewskiej pary". - za blogiem Ogrody Babilonu.

Ciasto jemy lekko cieple! Smacznego!

7 komentarzy:

 1. Fantastyczne wyszło Ci o ciasto! Na pewno skorzystam z przepisu:).
  Pozdrawiam gorąco i noworocznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyszlo perfekcyjne! Jeszcze nigdy nie robilam, kolekcjonuje za to porcelanowe fanty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ewelajna dziekuje. I napisz koniecznie jak smakowalo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miss-coco dziekuje i polecam bo czesto jest lepsze niz to kupione a proste do zrobienia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda przepysznie. Kiedyś spróbuje zrobic, zwłaszcza ta masa mnie kusi

  OdpowiedzUsuń