czwartek, 21 maja 2015

Cytrynowe risotto z krewetkami.// Risotto au citron et aux crevettes

risotto citron crevettes photo DSCF2938_zpso3nk6yui.jpg

Jedno z naszy dań w tym tygodniu. Okrągły ryż, bulion, warzywa, owoce morza albo mięso i białe wino – to wszystkim znane sekrety dobrego risotta. Ryż na risotto uprawiany jest wzdłuż rzeki Pô. Najbardziej znany ryż to oczywiście Arborio z dużą zawartością amidonu. To najbardziej miękki ryż nadający się do wykonania kremowego risotta. W Lombardii rośnie ryż Carnaroli z podłużnym ziarnem, którego używa się do risotta po mediolańsku czytego z szafranem. Nad Adriatykiem uprawia się ryż Vialone nano – najszybszy w obróbce i często łączy się go z owocami morza badź w wersji « risi e bisi » czyli risotto z groszkiem.

 

Do tego cytrynowego risotta najlepiej pasuje więc Vialone, ale wasze risotto też będzie dobre z innym gatunkiem ryżu do risotta.


 photo DSCF2935_zps8gxf2vyw.jpg


3 porcje

Szklanka ryżu Vialone – pełna 250 ml

300 g obranych krewetek

30 g masła

50 g świeżo startego parmezanu

2 ząbki czosnku

Około 1 l bulionu warzywno-rybnego

2 cytryny najlepiej BIO

Rozmaryn świeży

Sól i pieprz

 

Ścieramy skórkę z cytryn i ją zachowujemy. Na maśle podsmażamy ziarna ryżu aż się zeszklą. Skrapiamy je sokiem z cytryn. Następnie stopinowo pokrywamy bulionem o gotujemy około 20 minut.

 

Krewetki na pozostałym maśle podsmażamy, doprawiamy je drobno posiekanym czosnkiem, solą i pieprzem – 3 minuty. Przed końcem gotowania ryżu dodajemy starte skórki z cytryn, parmesan i rozmaryn.

 

Podajemy z krewetkami…
 photo DSCF2934_zpsmmpaon28.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz