sobota, 24 stycznia 2015

Cielęcina w marchewkach i w suszonych śliwkach// Veau aux carottes et aux pruneaux.

Cielęcina w marchewkach i w suszonych śliwakch// Veau aux carottes et aux pruneaux.


Dzisiaj dwa przepisy bo pogotowałam sobie trochę w sobotni poranek i muszę przyznać, że jest to jedno z moich ulubionych zajęć w sobotnie poranki. Nadawanie mojemu domowi smaków i zapachów !


Pierwszy przepis to znakomita cielęcina, zaczerpnięty z najnowszego numeru mięsięcznika « Régal » a ten  drugi to osobista wariacja wokół crumble. O nim i o naszym tygodniowym menu na ten tydzień za chwilę.

Marchewka ? Któż nie zna marchewki ? Jest codzienna, oklepana, często po macoszemu traktowana jako część włoszczyzny – do zupy, dodatek… a przecież marchewek jest wiele gatunków, każdy ma inny smak a czasem i kolor. Warto więc od czasu do czasu uczynić z niej główny temat posiłku czy jakiegoś dania. We Francji marchewka z piasków z Normandii w 1960 roku otrzymała odznaczenie AOC, następnie Label rouge czyli Czerwone, najwyższe odznaczenie jakości i w końcu IGP czyli specjalną ochronę europejską związaną z regionem jej produkcji ,to słynna marchewka z Créance.


Ona zresztą ma nawet swój festiwal w tym mieście i 25 tysięcy gości co roku !


 

6 porcji

Przygotowanie 20 minut

Duszenie 1 h w szybkowarze i 1h15 minut w garnku pod przykryciem

 

1 kg pokrojonej w kostkę cielęciny

1 kg marchwi

150 g suszonych śliwek

150 ml białego kuchennego wina wytrawnego

2 cebule

3 łyżki oliwy

30 g masła

2 łyżki mąki

Szklanka bulionu z warzyw ( może być z kostki)

Szczypta szafranu

Sól, pieprz

 

Na oliwie i na maśle podsmażamy posiekane cebule – uwaga bez koloryzacji. Dodajemy mięso i podsmażamy je nieco – 5 minut, mieszając. Posypujemy je mąką i smażymy chwilę dalej mieszając od czasu do czasu. Dodajemy marchewki w kawałkach, śliwki i całość okrywamy winem oraz bulionem. Dodajemy szafran i kilka ziaren pieprzu. Dusimy…

 

Ewentualnie doprawiamy solą pod koniec duszenie.Veau aux carottes

6 personnes
20 min. temps de préparation
1h à 1h15 temps de cuisson

1 kg de sauté de veau
800 g de carottes des sables
150 g de pruneaux
2 oignons
3 càs d'huile
30 g de beurre
2 càs de farine
150 ml de vin blanc
200 ml de bouillon de légumes
1 pincée de safran

Chauffez l'huile avec le beurre dans une cocotte. Faites revenir les oignons émincées, sans coloration? Ajoutez la viande et faites la dorer. Saupoudrez de farine, mélangez bien. Ajoutez les tronçons des carottes, les pruneaux puis couvrez le tout avec le vin et le bouillon. Parsemez de safran et du poivre ( en grains). Mijotez...
sel, poivre

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz