czwartek, 19 września 2013

Słodycze Portugalii

Słodycze Portugalii 

 

Będzie więc smakowicie i jak najbardziej słonecznie, trochę na przekór deszczowej końcówce lata, którą raczy nas w Bordeaux, dzisiejsza aura !

 

Portugalskie słodycze są bardzo różne. Obok narodowego ciastka – Pasteis czy Pastel de nata, które zresztą można kupić w części cukierni i we Francji, portugalskie miasta produkują niezliczone ilości słodkości. Można powiedzieć, że każdy większy ośrodek ma swoją specjalność, jak pokazywane już tarteletki z twarogiem z Sintra.


Pasteis de nata

To co chyba najwyraźniej charakteryzuje portugalskie słodycze to : ogromna ilość jajek a ściślej żołtek w kremach, jest tutaj nawet konfitura z żółtek jaja ( doce de ovo) !; oraz spora ilość przypraw. Nic dziwnego w końcu Portugalia była nie tak dawno jeszcze największym Imperium kolonialnym na świecie !

Jest cynamon, różne rodzaje kardamomu, jest ziarno Tonka i wiele innych…

 

Ciasto robione jest z dodatkiem fig i migdałów, nie brakuje też orzeszków pini…
 
 

 
 
 
Te zdjecia byly robione w przyklasztornej cukierni w Alcobaça
a te w cukierni w Coimbra
 
 

W Portugalii można też skosztować najróżniejszych rodzajów czekolad i wyrobów czekoladowch… w każdej czekoladziarni raczyliśmy się czymś wyjątkowym. A czekolada z Ekwadoru podbiła moje podniebienie już chyba na zawsze, szczegónie ta gorzka, ponad 70% kakao… Trufle z niej wyrabiane są dużo lepsze niż te robione przeze mnie na każde Boże Narodzenie w domu!


 
 
 
 
 

Co do tych radosnych świąt… Portugalczycy przyrządzają na nie dwa kultowe desery: aletria czyli cieniutki makaron ugotowany w mleku z przyprawami i ogromną ilością cynamonu oraz rabanadas “pain perdu” również mocno cynamonowy…

 

Portugalskie słodycze kupujemy w cukierniach i czekoladziarniach. W restauracjach jest ich niewiele i zazwyczaj wybór ogranicza się do lodów czy czekoladowego musu… który można zjeść wszędzie.

Ale tak sie zaslodzilam tym pisaniem, ze ide siegnac po czekoladke... smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz