sobota, 29 czerwca 2013

Ciastka ze skaramelizowanymi morelami// Pâtés aux abricots caramélisés

Ciastka ze skaramelizowanymi morelami


 

 

Palce lizać ! Genialny przepis znaleziony w odartym z okładek starym numerze « Cuisine actuelle » o ile mnie pamięć nie myli. To nasz dzisiejszy deser ale też deser na jutrzejszy piknik… zrobiłam ciastekczek nieco więcej i na całe szczęście bo Antek już zjadł podwójną porcję i mój mąż też !

Smakujemy więc lato, powoli, z namaszczeniem i oblizując ( bardzo niekulturalnie) palce ze słodkiego pomarańczowego soku.

 

Ciastka te robi się ze sporą ilością świeżych moreli, które lekko karamelizujemy w maśle, cukrze i rumie. Samo ciasto jest na bazie mleka zsiadłego – po francusku lait Ribot bądź lait fermenté – coś pośrodku naszego mleka zsiadłego i maślanki, masła, jajek i mąki z dodatkiem odrobiny suszonych moreli. Podane z sosem z karamelizacji rozpływają się w ustach.


A cały obiad to : melon na przystawkę, sznycle z indyka w sosie ziołowym, pokażę w najbliższych dniach, młode ziemniaczki z koperkiem i morelowe ciastka z sosem !

Smacznego lata !
 

6 osób – porcji

500 g moreli

50 g suszonych moreli

150 g mąki

125 g masła

150 ml mleka zsiadłego

150 g cukru kryształu plus łyżka do posypania

2 łyżki rumu

2 jajka plus 1 białko

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Szczypta soli

 

Morele kroimy w kostkę i podsmażamy na 25 g masła, dodajemy 50 g cukru i rum. Karamelizujemy kilka minut. Następnie odcedzamy morele na sitku ale uwaga zachowujemy sok!, który już jest sosem…

Masło ucieramy z cukrem, dodajemy jajka, przesianą mąke, proszek i na koniec mleko. Wrzucamy pokrojone suszone morele i odcedzone morele. Pieczemy 35 min w 180°C w papierowych czy aluminiowych foremkach. Po tym czasie smarujemy wierz ciastek roztrzepanym białkiem, posypujemy cukrem i zapiekamy jeszcze 5 minut.

 
0002DOZEEQJHTQ8W.JPG
 
Pâtés aux abricots caramélisés
 
6 personnes
500 g d'abricots frais
50 g d'abricots confits
150 g de farine
125 g de beurre
150 ml de lait ribot ou de lait fermenté
150 g de sucre plus 1 càs
2 càs de rhum
2 œufs entiers + 1 blanc
1 càc de levure chimique
pincée de sel
 
Coupez las abricots en dès et faites-les revenir dans 25 g de beurre. Ajoutez 50 g de sucre et le rhum. Caramélisez les fruits quelques minutes. Transvasez dans une passoire mais gardez le jus qui servira de sauce.
Travaillez le reste du beurre avec le sucre. Ajoutez les œufs un par un puis la farine, le sel, la levure, le lait et à la fin les deux fruits.
Faites cuire 35 min. à 180°C. Puis couvrez la surface des gâteaux avec le blanc d'œuf et soupoudrez du sucre. Caramélisez encore 5 minutes.
0002DOZDIJ9MD0WK.JPG

4 komentarze:

  1. oj, jak ja lubię takie wynalazki !! super !

    Pozdrawiamy serdecznie

    Tapenda

    OdpowiedzUsuń
  2. a może by tak maślanką dało się zastąpić? :( czy nie bardzo? ;>

    OdpowiedzUsuń