piątek, 5 kwietnia 2013

Jagnięcina w ziołach i w pistacjach// Carré d'agneau aux herbes et pistaches

Jagnięcina w ziołach i w pistacjach


 

 

Jagnięcina jest tradycyjnym mięsem podawanym w okresie wielkanocnym we Francji, jak I na same Święta. Właśnie wiosną jest na nią sezon, jest też najdelikatniejsza w tym okresie. Za każdym razem jednak, gdy mówię o tej wiosennej jagnięcinie rodzinie czy znajomym w Polsce, bardzo się dziwią, gdyż podobno tego mięsa nie można dostać w ogóle w kraju. Nie wiem czy to prawda? Czy moja rodzina mieszka w miastach I miasteczkach, gdzie jagnięciny nie ma? No cóż nawet jeśli gdzieś można ją kupić z pewnością należy do rzadkości, gdyż nawet podczas moim pobytów w kraju nie spotykam jej czy to na stołach czy w kartach restauracji… A szkoda bo jest wyjątkowa w smaku.

 

W tym okresie będą ją jeszcze przyrządzać wiele razy, ale na Święta zrobiłam ją w ziołach I w pistacjach. Marynowałam 24 h później piekłam kawałek zwany u nas carré choć nie potrafić znaleźć polskiego tłumaczenia tego słowa, dosłownie 25 minut I gotowe.

Zdjęcia nie są najlepsze, gdyż robiłam je z całą rodziną już głodną w kuchni, niejako w biegu… nie dopasowałam ani światła, ani wystroju czy innej aranżacji.
 
 
Na 4 osoby
1 kg carré jagnięcego… który później można pokroić na porcje po 2-3 kotlety z kością składają się na jedną porcję.
50 g pistacji
Mieszanka ziół: świeża szałwia, pietruszka zielona, rozmaryn świeży
2 łyżki miodu
Sól, pieprz
Oliwa
 
Miksujemy pistacje, zioła i miód. Tą mieszanką smarujemy mięso na 24 h przed pieczeniem. Trzymamy w lodówce. Następnego dnia polewamy oliwa. Wstawiamy pod grill, minimum 240°C na 5 minut. Następnie pieczemy 20 minut w 210°C. Wyjmujemy I pokrywamy całŁść podwójną warstwą foli aluminiowej. Czekamy 15 minut. Podajemy… Pychota!!!
 
Carré d'agneau aux herbes et pistaches
 
4 personnes
1 kg de carré portionné
50 g de pistache
mélange d'herbes: persil, sauge, romarin
2 càs de miel
sel, poivre
huile d'olive
 
Mixez ensemble les herbes, les pistaches et le miel. Enduisez la viande et réservez au frais 24 h. Le jour suivant, arossez de l'huile et faites saisir au grill 5 min, minimum à 240° puis 20 min à 210°C. Sortez la viande et couvrez-la du papier alu. Réservez 15 min. Servez avec des légumes de votre choix...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz