wtorek, 3 września 2013

W renesansowej restauracji Leonarda da Vinci

 
 
 
Czyli w Auberge du Prieuré, znajdującej się w parku Leonarda przy jego zamku Clos Lucé, pod Amboise, w dolinie Loary, we Francji… Myslę, że zdjęcia mówią same za siebie. To bardzo nietypowe miejsce. Chyba na palcach jednej ręki można zliczyć liczbę takich miejsc na świecie.
 
 
Widok na restauracje od strony parku
stol...
 
Restauracja ta została założona przez pasjonata, pana Sieur Sausin, historyka kuchni, który swoją znajomością renesansowej sztuki kulinarnej zachwycił takich ludzi jak Jan Paweł II, Georges Bush, François Mitterand i wielu anonimowych smakoszy, w poczet, których weszliśmy kilka tygodni temu. Jego XV-sto wieczną restarację odwiedzają wielcy tego świata choć jest ona równie dostępna dla zwykłych zwiedzających domostwo Leonarda.
 
Menu tej restauracji nie jest zapisane na jakiejś eleganckiej karcie dań. Przekazują je ustnie kelnerzy i kelnerki ubrani w stare stroje.
Nie ma tutaj też stolików dwuosbowych i typowych nakryć. Są za to długie stoły, już współczesne choć kopiujące nieco te stare i krzesła ustawione wzdłuż trzy metrowych blatów. Wino pije się w glinianych kubkach – wino wyśmienite bo doprawione ziołam jak w XVI wieku – a je się na talerzach, których forma może zadziwić.
 
 
W dniu, w którym odwiedziliśmy restaurację było do wyboru jedno danie mięsne – perliczka duszona na ogniu w ogromnym kotle z miodem i cytrynami – jej zapach nas zachwycił ! Szkoda, że nie można przesłać go elektronicznie !; oraz ryba słodkowodna zawinięta w naleśnik z porem i podana w kremowym sosie.
 
Desery XVI wieku to owoce i zioła w różnej formie podane. Skosztowaliśmy trzech: zupy truskawkoej z przyprawami, pieczonej brzoskiwni ze świeżym rozmarynem I miodem oraz gruszek w winie renesansowym duszonych. Wszystko smakowało nam wybornie!
 
 
 

Jeśli kiedykolwiek będziecie zwiedzać Zamki nad Loarą… nie zapomnijcie od domu Leonarda i jego restauracji bo to niezapomniane przeżycie!
 
Praktycznie: Restauracja znajduję się w parku zamkowym, mają więc do niej dostęp ci, którzy zwiedzają cały obiekt. Należy dokonać rezerwacji przynajmniej 1 dzień wcześniej, gdyż jest to miejsce oblegane! Cena obiadu – danie plus deser to 20 euros na osobę, należy doliczyć do tego wino czy ewentualną kawę.

1 komentarz:

  1. Wygląda to niezwykle ciekawie, zwłaszcza sposób podania dań.

    OdpowiedzUsuń