czwartek, 25 czerwca 2026

Pipperade Basków - na upaly


Uwielbiam to proste dania z pogranicza Francji i Hiszpanii. Jak mieszkaliśmy w Bordeaux robiliśmy je częściej teraz trochę rzadziej bo dostęp do podłużnych papryk z kraju Basków nieco utrudniony ale można użyć po prostu papryki. To danie to prostota: mieszanka cebuli, czosnku, papryk i pomidorów solidnie doprawiona Piment d'Espelette czyli pieprzem stamtąd. Podaje się te mieszankę uduszonych warzyw z szynka z Bayonne oraz z jajkami w różnej postaci mogą być typu jajecznica, mogą być sadzone albo tez mollet jak zrobiłam wczoraj parząc je we wrzątku przez 3 minuty. 


4 porcje

2 cebule
2 zabki czosnku
1 kg papryki w różnych kolorach: czerwony i zielony to kolory kraju Basków
1 kg pomidorów
1 lyzka Piment d'Espelette albo innej ostrej papryki
gałązki swiezego tymianku
sol
oliwa z oliwek 

To wszystko siekamy i dusimy. Można obrać pomidory ze skorki można ja zachować - jak kto lubi. Dusimy całość około 30 minut na fuzje patelni pod przykryciem. Podajemy w temperaturze pokojowej bądź na zimno. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz